Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
0 ks
za 0,00 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.

   

 

   

 

Pricemania.sk – Porovnanie cien

https://www.najnakup.sk/

  1. Úvod
  2. Ako vybrať kvalitný párty stan

Ako vybrať kvalitný párty stan

AKO VYBRAŤ KVALITNÝ PÁRTY STAN

Nožnicové stany / rýchlorozkladacie párty stany sú na miestnom trhu k dostaniu v rôznych kvalitách, a teda aj s rôznou odolnosťou / životnosťou. Poďme sa spoločne presekať párty stanovou džungľou s názvom Česká a Slovenská republika.

Absencia noriem malých párty stanov

Absencia akejkoľvek technickej normy malých párty stanov má za následok skutočnosť, že sa k nám do republiky dováža všemožný brak ázijskej proveniencie, ktorý má jedno jediné pozitívum pre potenciálneho kupca, a to nízku cenu. Od podozrivo lacných párty stanov nemožno očakávať, že budú slúžiť dlhé roky. Vydržia väčšinou len do prvého silnejšieho nárazu vetra, do prvého intenzívnejšieho dažďa alebo sneženia. Celý rad užívateľov si "vylámal zuby" na nekvalitných nožnicových stanoch. Takto ponaučení ľudia už kupujú kvalitu, na ktorú sa budú môcť spoľahnúť, predovšetkým v prípade extrémnejšieho počasia, ktoré v našich zemepísnych šírkach hrozí každú chvíľu, a to po celý rok.

Párty stan sa skladá z troch základných častí. Sú nimi: konštrukcia, opláštenie a kotviace prvky, prípadne príslušenstvo. Začneme tým najjednoduchším. Tým, čo dokáže veľmi rýchlo vyhodnotiť i laik, neodborník - teda konštrukciou. V texte nižšie popisujeme len kovové konštrukcie.

 

Môžete zvoliť oceľovú alebo hliníkovú konštrukciu. Oceľová konštrukcia nie je hliníková. Je to buď- alebo. Existujú však prípady, ktoré kombinujú oceľové aj hliníkové komponenty. Za dlhé roky v obore som sa nikdy nestretol s oceľovou konštrukciou, ktorá by mala istý podiel hliníkových komponentov. Poznám však konštrukcie hliníkové, ktoré obsahujú oceľové prvky. Ide väčšinou o tie časti konštrukcie párty stanu, ktoré čelia veľkým tlakom. Príkladom môžu byť konštrukčné spoje, pätky párty stanu alebo stredový stĺp s pružinou, ktorý vypína strechu nahor. Oceľové prvky dávajú hliníkovej konštrukcii vyššiu odolnosť v miestach, kde je to potrebné. Pre potreby textu ďalej popisujme iba  konštrukcie oceľové a  konštrukcie hliníkové.

Oceľové konštrukcie nožnicových párty stanov majú výhodu nižšej ceny v porovnaní s tými hliníkovými. Nevýhodu vidím v povrchovej úprave oceľových komponentov. Oceľové konštrukcie musia byť povrchovo upravené väčšinou zinkovaním, komaxitom alebo prostým lakovaním. Uvedené povrchové úpravy oceľových konštrukcií sú veľmi citlivé na predprípravu ocele / odmastenie, odstránenie korózie surového materiálu /. Pokiaľ nie je oceľová konštrukcia dobre pripravená pred nanášaním zinku, komaxitu alebo laku, čo je na lokálnom trhu u lacných čínskych nožnicových stanov takmer pravidlom, skôr či neskôr sa povrchová vrstva oderie a konštrukcie Vám zhrdzavejú. Je to dôsledok nekvalitnej predprípravy a dôsledok trenia, ktoré vzniká pri každej manipulácii s konštrukciou / zloženie či rozloženie /. Naša firma TENTino s.r.o. oceľové konštrukcie vôbec neponúka, pretože sa nám pred rokmi neosvedčili v reálnej činnosti - v oblasti prenájmov. Práve oder povrchovej úpravy býva zdrojom reklamácií. Ten, kto Vám bude tvrdiť opak, klame. Fyzikálne zákony a chemické reakcie platia pre všetkých z nás rovnako.

Hliníkové konštrukcie nožnicových párty stanov sú drahšie. Ak je hliník povrchovo upravený eloxáciou, získava vďaka tejto povrchovej vrstve oveľa vyššiu pevnosť. Takýto rýchlorozkladací párty stan "nešpiní" a vyzerá dlhé roky dôstojne. Prečo? Pretože nezhrdzavie! K výrobe hliníkových nožnicových párty stanov sú používané štvor, šesť a osemhranné profily. Aj tu platí fyzika - čím viac má kov ohybov, tým je pevnejší. Najnižšou pevnosťou, a teda aj cenou u hliníkových konštrukcií sa vyznačujú štvorhranné profily. Bývajú vo väčšine prípadov o rozmere 3 x 3 cm. Zlatú strednú cestu, a teda aj rozumné obstarávacie náklady, predstavujú nožnicové párty stany, kde je ako základný profil konštrukcie použitý šesťhran / hexagon a najpevnejšie sú osemhranné profily. Dodávam, že pri rovnakej mohutnosti samotného materiálu / hrúbka steny profilu /. V prípade hliníkových nožnicových párty stanov vnímajte veľmi pozorne hrúbku steny profilu. Na prvý pohľad mohutná konštrukcia môže byť veľmi chatrná, ak je hrúbka steny materiálu nedostatočná.

 

Kvalitné nožnicové párty stany sú celokovové. To znamená, bez plastových spojovacích komponentov. K čomu Vám budú najmohutnejšie profily, keď to najcitlivejšie, to najviac namáhané - teda všetky spoje a päty - budú nekovové - z plastu. Tvrdím, že úplne k ničomu. Každý plast veľmi rýchlo stráca svoju pevnosť dôsledkom pôsobenia slnečného svitu / UV žiarenia / a v opačnom prípade, ak je pravidelne alebo dlhodobo vystavený nízkym teplotám pod bodom mrazu.

Lepšou variantou nekovových konštrukčných komponentov sú tvrdené kaučukové diely, ktoré sú pružnejšie ako lacný plast a majú teda vyššiu životnosť. Plastové spoje stanovú konštrukciu veľmi zlacňujú, znižujú jej životnosť a odolnosť. Nenechajte sa zmiasť mohutnosťou konštrukcie, sústreďte sa aj na jej spoje a päty. Ak nie sú kovové, potom kupujete Mercedes s motorom Trabanta. V prípade, že nožnicový párty stan neobsahuje plastové komponenty, môžeme ho nazývať "celohliníkový" alebo "celokovový". A práve taký stan je predurčený k dlhšej životnosti, odolnosti a spoľahlivosti.

Ďalšou veľmi dôležitou konštrukčnou časťou nožnicového párty stanu sú päty.  Ak sú päty plastové, pôdorysne malé s úzkymi otvormi pre kotvenie, počítajte so 100% istotou, že Váš párty stan pri prvom silnejšom veternom náraze odletí. Ideálna päta je z pozinkovanej ocele, dostatočne pôdorysne veľká väčším priemerom otvorov pre kotvenie. Pokiaľ je v päte otvorov pre kotvenie viac, tým lepšie. K pätám sa ešte vrátim na úplnom konci textu.

V miestach, kde sa nedá kotviť, musíte nožnicový párty stan zaťažiť. Záťaže sa vsúvajú k nohe stanu, práve na vyššie popisovanú pätu. Ak je päta malá, zaťaženie je nedostatočné. Ak staviate stan na mäkkom povrchu, kde je možné kotviť, potom používajte kotviace klince, ktoré zatlčiete cez otvory v päte do zeme. Ak sú kotviace klince tenké, hladké, krátke, ich schopnosť udržať párty stan pri zemi v prípade veterného počasia, je minimálna.

Ak kupujete nožnicový párty stan, vnímajte veľmi pozorne parametre pätiek a dodávaných kotviacich klincov a záťaží. Aj ten najlepší párty stan môže uletieť, pokiaľ nie je dobre ukotvený alebo zaťažený. Ak ste si zaobstarali lacnejší párty stan s plastovými spojmi a s tenkými konštrukčnými profilmi, býva jeho poškodenie fatálne. Pri drahších celokovových nožnicových párty stanov bez plastových komponentov, dochádza k poškodeniu v oveľa menšom rozsahu a konštrukcie sa dajú za veľmi rozumné ceny opraviť.

Ak ste si všetko o konštrukciách prečítali pozorne, ste dostatočne profesionálne informovaní o tom, na čo sa pri nákupe sústrediť, aby ste nikomu nenaleteli.

Vyberte si zo 4 produktových radov:

SMALL HEXAGON - spoľahlivá ekonomická rada nožnicových stanov

BIG HEXAGON - zlatá stredná cesta

BIG HEXAGON EXTREME - pre najnáročnejších zákazníkov

BIG HEXAGON PVC EXTREME - pre najnáročnejších zákazníkov do extrémnych podmienok

Dodávame 4 výrobkové rady veľmi pevných konštrukcií vhodných i pre najnáročnejších klientov.

Rozdiely medzi nimi je dobre vidieť v prehľadnej tabuľke.

  

OPLÁŠTENIE NOŽNICOVÉHO PÁRTY STANU

Opláštenie nožnicového párty stanu je oveľa zložitejšou problematikou. Cieľom nasledujúceho textu nie je pripraviť každého z Vás na skúšku na vysokej škole textilnej, ale zrozumiteľnou formou podať aspoň základný prehľad o rizikách zlej voľby. Predsa ide o Vaše peniaze. Na prvý pohľad vidítesilu (pevnosť) materiálu. Dokážete odhadnúť a vyhodnotiť jeho gramáž. Vašej pozornosti by nemala uniknúť ani kvalita šitia, veľkosť a kvalita zipsov + suchých zipsov, ich priľnavosť. Pokiaľ Vám predajca stan aj postaví, uvidíte strih plachiet - či je všetko napnuté a či všetko perfektne sedí. Nedokážete však vidieť do chemického zloženia materiálu. Práve tu je najväčšia riziková oblasť. Chemické zloženie polyesterovej tkaniny / syntetický polymér /, ktorá je na výrobu opláštenia rýchlorozkladacieho párty stanu viacmenej používaná, priamo určuje, ako dlho Vám nožnicový párty stan dokáže slúžiť. Každá polyesterová tkanina má celý rad špecifikácií. Predajcovia však uvádzajú viacmenej len jednu jedinú - gramáž materiálu. Ostatné dôležité vlastnosti nezvyknú byť spomínané. Sú nimi: UV filter EN13758, stabilizácia farieb, vlastnosť zníženej horľavosti, faktor fungicídnosti - protiplesňová a hydrofóbna vlastnosť, prípadne zdravotná nezávadnosť, podľa platných vyhlášok č. 84/2001 Zb., č. 521/2005 Zb. Profesionálny predajca by mal tiež uvádzať základné mechanické vlastnosti textílie, ktorá bola použitá k výrobe opláštenia párty stanu. Nižšie uvádzame minimum pojmov a vlastností, ktoré poctivý fundovaný predajca zverejňuje a popisujeme k čomu daná vlastnosť textílie slúži.

Materiál opláštenia:

Veľká väčšina predajcov ponúka polyesterovú tkaninu, ideálne s vnútorným PVC alebo PUR záterom, ktorý do istej miery zvyšuje pevnosť materiálu, ale predovšetkým zlepšuje jeho hydrofóbnu vlastnosť. Jednoducho povedané - nebude Vám kvapkať na hlavu vo vnútri párty stanu, pretože takto upravený materiál, v prípade dažďa, vodu neprepustí.

PVC, teda "autoplachta", je ďalším možným materiálom pre výrobu opláštenia. Konkurencia ju neponúka, my áno. PVC je vhodné pre stany, ktoré sú používané k dlhodobejším inštaláciám alebo pre stany používané v oblastiach so snehovou záťažou strechy - v zimných mesiacoch. PVC má voči snehu menšiu adhéziu (priľnavosť) než polyester a naša výrobková rada TENTino BIG HEXAGON PVC EXTREME disponuje i väčšou celkovou výškou. Tým, že má stan vyšší vrchol, teda strecha strmejší spád, lepšie z nej steká voda a schádza sneh. Stan pôsobí v porovnaní s inými stanmi i omnoho impozantnejšie, je neprehlianuteľný.  Výrobková rada stanov TENTino BIG HEXAGON PVC EXTREME je výborným produktom pre všetky požičovne vybavenia pre spoločenské akcie, pretože si opláštenie dokáže prenajímateľ vyčistiť svojpomocne lacno a rýchlo. Narozdiel od polyesteru, ktorý musí vo väčšine prípadov do čistiarne.

Na českom a slovenskom trhu je k videniu ako materiál opláštenia i klasický "šušťák", ktorý tu radšej ani nebudem popisovať, pretože zaobstaranie si stanu so šušťákovým opláštením - je vyhodenie peňazí. Nevydrží to vôbec nič.

Gramáž materiálu opláštenia:

Pre potreby výroby opláštenia nožnicových párty stanov, existujú gramáže polyestérovej tkaniny 180, 220, 300, 430, 450 a 500 gramov / m². Vysoká gramáž tkaniny zaisťuje kvalitnú, dostatočnú mechanickú odolnosť opláštenia z týchto hľadísk: Tlak vodného stĺpca, Odolnosť v trení, Pevnosť  v osnove/útku, Pevnosť v ťahu pozdĺžne / priečne. Čím vyššia je gramáž, tým vyššia je poréznosť materiálu a tým horšie sa materiál čistí. Vysoká gramáž materiálu opláštenia je Vám však úplne k ničomu, pokiaľ nemá materiál opláštenia chemickú ochranu proti pôsobeniu UV žiarenia. Podrobnejšie o UV nižšie.

Zdrhovadlá - Zipsy:

Vzájomné prepojenie bočných stien párty stanov je riešené buď pomocou zipsov alebo pomocou suchých zipsov. Prepojenie pomocou zipsov je vzhľadnejšie. Zipsy majú svoje veľkosti a materiály. Čím je veľkosť / mohutnosť zipsu väčšia, tým dlhšie Vám vydrží slúžiť, pretože ustojí viac cyklov. Kvalitný zips spoznáte podľa veľkej šírky článkov. Vhodné sú plastové zipsy, ktoré nezhrdzavejú. V tomto prípade nie je kov príliš žiadúci. Kvalitu zipsov preverí silnejší vietor. Nekvalitný lacný zips môže v prípade veterného počasia zničiť celé, podstatne drahšie, opláštenie.

Stuhové uzávery - suché zipsy:

Suché zipsy sú používané na pripevnenie bočného opláštenia ku streche, na zabezpečenie bočných plachiet k nohe párty stanu a na uchytenie strechy ku konštrukcii párty stanu. Záleží na šírke suchého zipsu a predovšetkým na tom, akú má priľnavosť a ako kvalitne je prišitý k oplášteniu nožnicového párty stanu. Opäť je to vietor, ktorý preverí kvalitu suchých zipsov. Čím je suchý zips širší a priľnavejší a čím lepšie je prišitý k oplášteniu, tým väčšiu šancu na prežitie má Váš nožnicový párty stan vo veternom počasí. Nekvalitné suché zipsy môžu v konečnom dôsledku zničiť v podmienkach silných veterných poryvov i celý párty stan. Čím vyššia je gramáž opláštenia, tým vyššiu adhéziu musia suché zipsy mať. U gramáže opláštenia vyššej než 300g/m2, musí byť suchý zips prišitý k materiálu opláštenia už 4 líniami. Čím viac línií prešitia, tým viac roznesiete tlak v bodoch, ktoré tlaku čelia. 4 línie prešitia suchých zipsov ukazujú svoje pozitíva a svoj zmysel predovšetkým u starších plachiet, ktoré majú za sebou konfrontáciu so stovkami hodín slnečného svitu, kedy vlákna tkaniny strácajú svoju viskozitu a pružnosť prechádza v krehkosť. Verte, že za 20 rokov vývoja a testovania stanov v našej požičovni o tomto vieme naozaj veľa.

Kvalita strihu a šitia:

Zle strihané a zošité opláštenie, ktoré je na konštrukcii nedostatočne vypnuté, je nielen neestetické, ale je predovšetkým zdrojom poškodenia stanu. Ak necháte stan dlhšie bez dozoru pri intenzívnejšom daždi alebo snežení,môžu sa urobiť u nevypnutých strešných plachiet vrecká (kapsy) s vodou, pod ktorých váhou stan skolabuje. Aj tu sa hlási vietor o slovo. Všetko, čo nie je dostatočne vypnuté, natiahnuté - je vetrom veľmi rýchlo zničené.

UV stabilizácia:

UV stabilizácia materiál opláštenia nožnicového párty stanu značne predražuje. Tento faktor je zo všetkých vlastností materiálu opláštenia úplne najdôležitejší. Absenciou tohto faktoru, sa aj to najlepšie opláštenie rozpadne. Ak je UV stabilizácia nekvalitná alebo žiadna, plachty dlhodobo alebo pravidelne vystavené slnečnému svitu skrehnú a začnúsa trhať. Čím je gramáž plachty vyššia, tým pomalšie toto štádium nastane. Bez UV stabilizácie je pravdepodobnosť štádia krehnutia a trhania 100%! UV stabilizácia opláštenia je na českom a slovenskom trhu veľmi vzácna! Aj maximálna gramáž opláštenia je bezvýznamná, ak materiál neobsahuje chemickú zložku UV stabilizácie.

Stálofarebnosť na svetle:

Stálofarebnosť znamená odolnosť farieb materiálov voči strate farebného odtieňa čiže vyblednutiu. Čím je faktor stálofarebnosti vyšší / škála hodnôt 1 - 8 /, tým dlhšie farby držia a tým drahší je materiál opláštenia. Najvyššiu formu stálofarebnosti predstavuje materiál s parametrom Yarn dye / zafarbená priadza /. Polyesterové vlákna sú vo svojej podstate hydrofóbne, preto je nutné použiť v prípade Yarn dye drahé disperzné farbivá, ktoré zafarbujú každé jednotlivé vlákno, nie už hotovú tkaninu, čo zaisťuje absolútne najlepšiu stálofarebnosť. Vzhľadom k tomu, že je materiál s parametrom Yarn dye nákladný, nikde a nikdy som sa s ním na miestnom trhu nestretol.

Normy stálofarebnosti: B02, ČSN EN ISO 105-B03, B04, ČSN EN 20105 - C01, ČSN EN 20105 -C02 , ČSN EN 20105-C03, ČSN EN 20 105-C04, ČSN EN 20105-C05

Fungicídna vlastnosť - protiplesňová:

Fungicídna vlastnosť - teda protiplesňová úprava materiálu, nožnicový párty stan tiež značne predraží. Ak zložíte plesniam odolný párty stan mokrý a necháte ho zaparený niekoľko dní stáť bez povšimnutia - plesniam sa rovnako nevyhnete. Nie vo vnútri materiálu, ale na jeho povrchu a nikdy už celú pleseň neodstránite. Stačí malý mŕtvy hmyz prilepený na materiáli opláštenia, ktorý v prípade nedôkladnosti pri sušení opláštenia, proces plesne rozbehne. Veľmi starostlivé a dôkladné vysúšanie opláštenia pred jeho uskladnením je jedinou obranou pred plesňami. Stačí nechať stan na slniečku, vo vánku oschnúť a môžete ho s kľudným svedomím uskladniť. Pozor! Najväčším zdrojom vlhkosti, a teda i plesní sú transparentné komponenty - okná v bočných plachtách. Okná sa opotia/rosia, vpúšťajú do nožnicového párty stanu svetlo. Zvyšujú vnútornú teplotu a spôsobujú vyparovanie čohokoľvek vo vnútri inak suchého.  Ak si kúpite párty stan s oknami, buďte pri jeho vysúšaní dvojnásobne dôkladní.

Znížená horľavosť:

U párty stanov do 49,99 m2 pôdorysnej plochy nie je podmienka zníženej horľavosti povinná (pozri ČSN EN 13782). Dlhoročné skúsenosti z oblasti prenájmov, ktoré sú hlavnou činnosťou našej firmy TENTino s.r.o, dokazujú, že tento parameter materiálu je pre bežné používanie nožnicového párty stanu - ZBYTOČNÝ. U párty stanu o rozmeroch 3 x 3 metre, stojí táto vlastnosť dodatočných cca 500, - korún (20 - 30 EUR).

Všetky vyššie uvedené vlastnosti materiálu opláštenia nie sú zadarmo. Ak porovnám nákupnú cenu opláštenia vyrobeného zo základného polyesteru, ktorý nedisponuje ani jedným z vyššie uvedených parametrov, čo je v Českej a  Slovenskej republike bežný štandard - s tým najlepším, čo vývoj, technológie a trh ponúka, dostávam sa cenou o 300 % vyššie . Dostávame sa tak na  úroveň nepredajnosti na lokálnom trhu. Je teda nutné určiť priority, ktoré vygenerujú takú cenu, ktorá je pre kupujúcich ešte akceptovateľná. Naša firma TENTino s.r.o. pôsobí v odbore od roku 2001. 20 rokov skúseností pochádzajúcich z oblasti prenájmov techniky, o ktorú sa čítaním môjho textu zaujímate, prinieslo neoceniteľné poznatky. Našli sme tú správnu mieru KOMPROMISU medzi vlastnosťami opláštenia a finálnou predajnou cenou. Ako jediní na trhu, pre Vás zverejňujeme všetky mechanické parametre opláštenia. Úcta k zákazníkovi znamená, že je presne informovaný o tom, čo kupuje. Verím, že aj naša konkurencia pôjde do budúcnosti rovnakou cestou a Vy zákazníci, budete schopní reálne porovnať nožnicové párty stany, ktoré sú na trhu k dostaniu.

V priebehu 4 rokov pozorujem, že od doby čo je tento text verejne dostupný, text, ktorého autorom je Ing. Pavel Hašek, náš jednateľ a šéf, že sa našla jedna firma, ktorá sa nás snaží čo najviac kopírovať. Pochádza z južných  Čiech. Skopírovali a modifikovali tento text na svojom webe a snažia sa ponúkať u výrobkov podobné parametre. Verte, že  20 rokov skúseností z testovania z oblasti prenájmu nikto neskopíruje kliknutím myši. Ani oni. Vždy budeme o krok napred. Svedčí o tom najdôležitejšie miesto na celom stane - spojenie päty s nohou. Žiadne nity, žiadne klinčeky a šrúbky ako u nich. U našich stanov je päta od nohy neoddeliteľná. Nikdy sa Vám u našich stanov nestane, aby kvalitne ukotvený stan z päty odletel tak, že Vám zostanú len päty. Pokiaľ ako výrobca nedokážete kvalitne vyriešiť spojenie päty a nohy, potom Vám sú všetky ostatné superlatíva v ostatných parametroch úplne k ničomu. 

Za 20 rokov na trhu sú stany TENTino všade vo Vašom susedstve. Sú ich desiatky tisíc. Prajete si referenciu z Vášho susedstva? Zavolajte, nájdeme v databáze zákazníka, ktorý si stan u nás zakúpil a je zároveň kúsok od Vašej lokality.

Verím, že Vám môj text napomôže k odbornejšej orientácii v párty stanovej džungli s názvom Česká a Slovenská republika, kde prakticky neplatí žiadna regulácia a absolútne žiadne pravidlá. Takéto prostredie prirodzene láka všemožné indivíduá, ktoré nevedia o našom odbore nič. Ich jediným motívom je - zarobiť v prostredí bez pravidiel na Vašej neinformovanosti, nevedomosti.

!!! Buďte ostražití, nebuďte naivní !!!

 

 

 

KDE NÁS NÁJDETE

Skladový areál - Doudleby nad Orlicí

O NÁS

Provozovatel e-shopu:

TENTino s.r.o.

Jiráskova 359

517 42 Doudleby nad Orlicí

IČ: 25950525  DIČ: 25950525

www.partystan.cz

KONTAKTY
Logo
www.tentino.sk
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk