Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
0 ks
za 0,00 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.

   

 

   

 

Pricemania.sk – Porovnanie cien

https://www.najnakup.sk/

  1. Úvod
  2. Ako vybrať kvalitný párty stan

Ako vybrať kvalitný párty stan

AKO VYBRAŤ KVALITNÝ PÁRTY STAN, NA ČO SI DAŤ POZOR??

Nožnicové stany / rýchlorozkladacie párty stany sú na miestnom trhu k dostaniu v rôznych kvalitách, a teda aj s rôznou odolnosťou / životnosťou. Poďme sa spoločne presekať párty stanovou džungľou s názvom Slovenská republika.

Absencia noriem malých párty stanov

Absencia akejkoľvek normy malých párty stanov má za následok skutočnosť, že sa k nám do republiky dováža všemožný brak ázijskej proveniencie, ktorý má jedno jediné pozitívum pre potenciálneho kupca, a to nízku cenu.

Od podozrivo lacných párty stanov nemožno očakávať, že budú slúžiť dlhé roky. Vydržia väčšinou len do prvého silnejšieho nárazu vetra, do prvého intenzívnejšieho dažďa alebo sneženia. Celý rad užívateľov sa "popálil" na nekvalitných nožnicových stanoch. Takto poučení ľudia už kupujú kvalitu, na ktorú sa budú môcť spoľahnúť, predovšetkým v prípade extrémnejšieho počasia, ktoré v našich zemepísnych šírkach hrozí každú chvíľu, a to po celý rok.

Ako rozpoznať kvalitné párty stany? Vnímajte každú maličkosť!

Párty stan sa skladá z troch základných častí.

Sú to: konštrukcia, opláštenie a kotviace prvky, prípadne príslušenstvo. Začnime tým najjednoduchším. Tým, čo dokáže veľmi rýchlo vyhodnotiť aj úplný laik, čiže neodborník - konštrukciou. V texte nižšie, uvažujeme len o kovových konštrukciách.

KONŠTRUKCIA NOŽNICOVÉHO PÁRTY STANU

Môžete zvoliť oceľovú alebo hliníkovú konštrukciu. Oceľová konštrukcia nie je hliníková. Je to buď- alebo. Existujú však prípady, ktoré kombinujú oceľové aj hliníkové komponenty. Za dlhé roky v obore som sa nikdy nestretol s oceľovou konštrukciou, ktorá by mala istý podiel hliníkových komponentov. Poznám však konštrukcie hliníkové, ktoré obsahujú oceľové prvky. Ide väčšinou o tie časti konštrukcie párty stanu, ktoré čelia veľkým tlakom. Príkladom môžu byť konštrukčné spoje, pätky párty stanu alebo stredový stĺp s pružinou, ktorý vypína strechu nahor. Oceľové prvky dávajú hliníkovej konštrukcii vyššiu odolnosť v miestach, kde je to potrebné. Pre potreby textu ďalej uvažujme iba o konštrukciách oceľových a konštrukciách hliníkových.

Oceľové konštrukcie nožnicových párty stanov majú výhodu nižšej ceny v porovnaní s tými hliníkovými. Nevýhodu vidím v povrchovej úprave oceľových komponentov. Oceľové konštrukcie musia byť povrchovo upravené väčšinou zinkovaním, komaxitom alebo prostým lakovaním. Uvedené povrchové úpravy oceľových konštrukcií sú veľmi citlivé na predprípravu ocele / odmastenie, odstránenie korózie surového materiálu /. Pokiaľ nie je oceľová konštrukcia dobre pripravená pred nanášaním zinku, komaxitu alebo laku, čo je na lokálnom trhu u lacných čínskych nožnicových stanov takmer pravidlom, skôr či neskôr sa povrchová vrstva oderie a konštrukcie Vám zhrdzavejú. Je to dôsledok nekvalitnej predprípravy a dôsledok trenia, ktoré vzniká pri každej manipulácii s konštrukciou / zloženie či rozloženie /. Naša firma partystan.cz s.r.o. oceľové konštrukcie vôbec neponúka, pretože sa nám pred rokmi neosvedčili v reálnej činnosti - v oblasti prenájmov. Práve oder povrchovej úpravy býva zdrojom reklamácií. Ten, kto Vám bude tvrdiť opak, klame. Fyzikálne zákony a chemické reakcie platia pre všetkých z nás rovnako.

Hliníkové konštrukcie nožnicových párty stanov sú drahšie. Ak je hliník povrchovo upravený eloxáciou, získava vďaka tejto povrchovej vrstve oveľa vyššiu pevnosť. Takýto rýchlorozkladací párty stan "nešpiní" a vyzerá dlhé roky dôstojne. Prečo? Pretože nehrdzavie! K výrobe hliníkových nožnicových párty stanov sú používané štvor, šesť a osemhranné profily. Aj tu platí fyzika - čím viac má kov ohybov, tým je pevnejší. Najnižšou pevnosťou, a teda aj cenou u hliníkových konštrukcií sa vyznačujú štvorhranné profily. Bývajú vo väčšine prípadov o rozmere 3 x 3 cm. Zlatú strednú cestu, a teda aj rozumné obstarávacie náklady, predstavujú nožnicové párty stany, kde je ako základný profil konštrukcie použitý šesťhran / hexagon a najpevnejšie sú osemhranné profily. Dodávam, že pri rovnakej mohutnosti samotného materiálu / hrúbka steny profilu /. V prípade hliníkových nožnicových párty stanov, vnímajte veľmi pozorne pevnosť/hrúbku steny profilu. Na prvý pohľad mohutná konštrukcia môže byť veľmi chatrná, ak je hrúbka steny materiálu nedostatočná.

Kvalitné nožnicové párty stany sú celokovové. To znamená, bez plastových spojovacích komponentov. K čomu Vám budú najmohutnejšie profily, keď to najcitlivejšie, to najviac namáhané - teda všetky spoje a päty - budú nekovové. Z plastu? Tvrdím, že úplne k ničomu. Každý plast veľmi rýchlo stráca svoju pevnosť  dôsledkom pôsobenia slnečného svitu / UV žiarenia / a tiež v opačnom prípade, ak je pravidelne alebo dlhodobo vystavený nízkym teplotám pod bodom mrazu.

Lepšou variantou nekovových konštrukčných komponentov sú tvrdené kaučukové diely, ktoré sú pružnejšie ako lacný plast a majú teda vyššiu životnosť. Plastové spoje stanovú konštrukciu veľmi zlacňujú, znižujú však jej životnosť a odolnosť. Nenechajte sa zmiasť mohutnosťou konštrukcie, sústreďte sa aj na jej spoje a päty. Ak nie sú kovové, potom kupujete Mercedes s motorom Trabanta. V prípade, že nožnicový párty stan neobsahuje plastové komponenty, môžeme ho nazývať "celohliníkový" alebo "celokovový". A práve taký stan je predurčený k dlhšej životnosti, odolnosti a spoľahlivosti.

Ďalšou veľmi dôležitou konštrukčnou časťou nožnicového párty stanu sú päty.  Ak sú päty plastové, pôdorysne malé s úzkymi otvormi pre kotvenie, počítajte so 100% istotou, že Váš párty stan pri prvom silnejšom veternom náraze odletí. Ideálnou pätou je päta z pozinkovanej ocele, dostatočne pôdorysne veľkáväčším priemerom otvorov pre kotvenie. Čím viac je v päte otvorov pre kotvenie, tým lepšie.

 

V miestach, kde sa nedá kotviť, musíte nožnicový párty stan zaťažiť. Záťaže sa vsúvajú k nohe stanu, práve na vyššie popisovanú pätu. Ak je päta malá, zaťaženie je nedostatočné. Ak staviate stan na mäkkom povrchu, kde je možné kotviť, potom používajte kotviace klince, ktoré zatlčiete cez otvory v päte do zeme. Ak sú kotviace klince tenké, hladké, krátke, ich schopnosť udržať párty stan pri zemi v prípade veterného počasia, je minimálna.

Ak kupujete nožnicový párty stan, vnímajte veľmi pozorne parametre pätiek, dodávaných kotviacich klincov a záťaží. Aj ten najlepší párty stan môže uletieť, pokiaľ nie je dobre ukotvený alebo zaťažený. Ak ste si zaobstarali lacnejší párty stan s plastovými spojmi a s tenkými konštrukčnými profilmi, býva jeho poškodenie fatálne. Pri drahších celokovových nožnicových párty stanov bez plastových komponentov, dochádza k poškodeniu v oveľa menšom rozsahu a konštrukcie sa dajú za veľmi rozumné ceny opraviť. Ak ste si všetko o konštrukciách prečítali pozorne, ste dostatočne a profesionálne informovaní o tom, na čo sa pri nákupe sústrediť, aby ste nikomu nenaleteli.

 

Môžete vyberať zo 4 produktových radov:

SMALL HEXAGON - spoľahlivá ekonomická rada nožnicových stanov

BIG HEXAGON - zlatá stredná cesta

BIG HEXAGON EXTREME - pre najnáročnejších zákazníkov

BIG HEXAGON PVC EXTREME - pre najnáročnejších zákazníkov do extrémnych podmienok

 

Parametrové rozdiely v jednotlivých radách sú znázornené v prehľadnej tabuľke:

  

OPLÁŠTENIE NOŽNICOVÉHO PÁRTY STANU

Opláštenie nožnicového párty stanu je oveľa zložitejšou problematikou. Cieľom nasledujúceho textu nie je pripraviť každého z Vás na skúšku na vysokej škole textilnej, ale zrozumiteľnou formou podať aspoň základný prehľad o rizikách zlej voľby. Koniec koncov ide o Vaše peniaze.

Na prvý pohľad vidíte silu (pevnosť) materiálu. Dokážete odhadnúť a vyhodnotiť jeho gramáž. Vašej pozornosti by nemala uniknúť ani kvalita šitia, veľkosť a kvalita zipsov + suchých zipsov, ich priľnavosť. Pokiaľ Vám predajca stan aj postaví, uvidíte strih plachiet - či je všetko napnuté a či všetko perfektne sedí. Nedokážete však vidieť do chemického zloženia materiálu. Práve tu hrozí najväčšie riziko. Chemické zloženie polyesterovej tkaniny / syntetický polymér /, ktorá je na výrobu opláštenia rýchlorozkladacieho párty stanu viacmenej používaná, priamo určuje, ako dlho Vám nožnicový párty stan dokáže slúžiť. Každá polyesterová tkanina má celý rad špecifikácií. Predajcovia však uvádzajú viacmenej len jednu jedinú - gramáž materiálu. Ostatné dôležité vlastnosti nezvyknú byť spomínané. Sú nimi: UV filter EN13758, stabilizácia farieb, vlastnosť zníženej horľavosti, faktor fungicídnosti - protiplesňová a hydrofóbna vlastnosť, prípadne zdravotná nezávadnosť. Profesionálny predajca by mal tiež uvádzať základné mechanické vlastnosti textílie, ktorá bola použitá k výrobe opláštenia párty stanu. Nižšie uvádzame minimum pojmov a vlastností, ktoré poctivý fundovaný predajca zverejňuje a popisujeme k čomu daná vlastnosť textílie slúži.

Materiál opláštenia:

Veľká väčšina predajcov ponúka polyesterovú tkaninu, ideálne s vnútorným PVC alebo PUR záterom, ktorý do istej miery zvyšuje pevnosť materiálu, ale predovšetkým zlepšuje jeho hydrofóbnu vlastnosť. Jednoducho povedané - nebude Vám kvapkať na hlavu vo vnútri párty stanu, pretože takto upravený materiál, v prípade dažďa, vodu neprepustí. PVC plachtovina nie je z dôvodu častého ohýbania materiálu pre nožnicové párty stany príliš vhodná. Pevnosť v ohybe nie je na takej úrovni, ako v prípade oveľa rozšírenejšieho polyestéru. Na slovenskom trhu je ako materiál opláštenia dosť často ponúkaný aj klasický "šušťák", ktorý tu radšej ani nebudem popisovať.

Gramáž materiálu opláštenia:

Pre potreby výroby opláštenia nožnicových párty stanov existujú gramáže polyestérovej tkaniny 180, 220, 300, 430, 450 a 500 gramov / m². Vysoká gramáž tkaniny zaisťuje kvalitnú, dostatočnú mechanickú odolnosť opláštenia z týchto hľadísk: tlak vodného stĺpca, odolnosť v otere, pevnosť  v osnove/útku, pevnosť v ťahu pozdĺžne / priečne.

Zipsy:

Vzájomné prepojenie bočných stien párty stanov je riešené pomocou zipsov alebo suchých zipsov. Prepojenie pomocou zipsov je vzhľadnejšie. Zipsy majú svoje veľkosti a materiály. Čím je veľkosť / mohutnosť zipsu väčšia, tým dlhšie Vám vydrží slúžiť, pretože ustojí viac cyklov. Kvalitný zips spoznáte podľa veľkej šírky článkov. Vhodné sú plastové zipsy, ktoré nezhrdzavejú. V tomto prípade nie je kov príliš žiadúci. Kvalitu zipsov preverí silnejší vietor. Nekvalitné lacné zipsy môžu v prípade veterného počasia zničiť celé, podstatne drahšie opláštenie.

Stuhové uzávery - Suché zipsy:

Suché zipsy sú používané na pripevnenie bočného opláštenia ku streche, na zabezpečenie bočných plachiet k nohe párty stanu a na uchytenie strechy ku konštrukcii párty stanu. Nie je veľmi dôležité, ako je suchý zips široký, ale akú má priľnavosť a ako kvalitne je prišitý k oplášteniu nožnicového párty stanu. Opäť, je to vietor, ktorý preverí úroveň suchých zipsov. Čím je suchý zips širší a priľnavejší, čím lepšie je prišitý k oplášteniu, tým väčšiu šancu na prežitie má Váš nožnicový party stan vo veternom počasí. Nekvalitné suché zipsy, môžu v prípade silných veterných nárazov zničiť celý párty stan.

Kvalita strihu a šitia:

Zle strihané a zošité opláštenie, ktoré je na konštrukcii nedostatočne vypnuté, je jednak neestetické, ale predovšetkým je zdrojom poškodenia stanu. V prípade, že stan necháte dlhšie bez dozoru pri intenzívnom daždi alebo snežení, môžu sa urobiť u nevypnutých strešných plachiet vrecká s vodou, pod ktorých váhou stan skolabuje. Aj tu sa hlási vietor o slovo. Všetko, čo nie je dostatočne vypnuté, natiahnuté - je vetrom veľmi rýchlo zničené.

UV stabilizácia:

UV stabilizácia materiál opláštenia nožnicového párty stanu značne predražuje. Tento faktor je zo všetkých vlastností materiálu opláštenia úplne najdôležitejší. Absenciou tohto faktoru sa aj to najlepšie opláštenie rozpadne. Ak je UV stabilizácia nekvalitná alebo žiadna, plachty dlhodobo alebo pravidelne vystavené slnečnému svitu skrehnú a začnú sa trhať. Čím je gramáž plachty vyššia, tým pomalšie toto štádium nastane. Bez UV stabilizácie je pravdepodobnosť štádia krehnutia a trhania 100%! UV stabilizácia opláštenia je na slovenskom trhu veľmi vzácna! Aj maximálna gramáž opláštenia je bezvýznamná, ak materiál neobsahuje chemickú zložku UV stabilizácie.

Stálofarebnosť na svetle:

Stálofarebnosť znamená odolnosť farieb materiálov voči strate farebného odtieňa čiže vyblednutiu. Čím je faktor stálofarebnosti vyšší / škála hodnôt 1 - 8 /, tým dlhšie farby držia a tým drahší je materiál opláštenia. Najvyššiu formu stálofarebnosti predstavuje materiál s parametrom Yarn dye / zafarbená priadza /. Polyesterové vlákna sú vo svojej podstate hydrofóbne, preto je nutné použiť v prípade Yarn dye drahé disperzné farbivá, ktoré zafarbujú každé jednotlivé vlákno, nie už hotovú tkaninu, čo zaisťuje absolútne najlepšiu stálofarebnosť . Vzhľadom k tomu, že je materiál s parametrom Yarn dye nákladný, nikde a nikdy som sa s ním na miestnom trhu nestretol.

Normy stálofarebnosti: B02, ČSN EN ISO 105-B03, B04, ČSN EN 20105 - C01, ČSN EN 20105 -C02 , ČSN EN 20105-C03, ČSN EN 20 105-C04, ČSN EN 20105-C05

Fungicídna vlastnosť - protiplesňová:

Fungicídna vlastnosť - teda protiplesňová úprava materiálu, nožnicový párty stan tiež značne predraží. Ak zložíte plesniodolný párty stan mokrý a necháte ho zaparený niekoľko dní stáť bez povšimnutia - plesniam sa rovnako nevyhnete. Nie vo vnútri materiálu, ale na jeho povrchu a nikdy už celú pleseň neodstránite. Stačí malý mŕtvy hmyz prilepený na materiáli opláštenia, ktorý v prípade nedôkladnosti pri sušení opláštenia, proces plesne rozbehne. Veľmi starostlivé a dôkladné vysúšanie opláštenia pred jeho uskladnením je jedinou obranou pred plesňami.Stačí nechať stan na slniečku, vo vánku oschnúť a môžete ho s kľudným svedomím uskladniť. Pozor! Najväčším zdrojom vlhkosti, a teda i plesní sú transparentné komponenty - okná v bočných plachtách. Okná sa opocujú/rosia, vpúšťajú do nožnicového párty stanu svetlo. Zvyšujú vnútornú teplotu a spôsobujú vyparovanie čohokoľvek vo vnútri inak suchého nožnicového párty stanu. Ak si kúpite párty stan s oknami, buďte pri jeho vysúšaní dvojnásobne dôkladní.

Znížená horľavosť:

U párty stanov do 49,99 m2 pôdorysnej plochy nie je podmienka zníženej horľavosti povinná (pozri STN EN 13782). Dlhoročné skúsenosti z oblasti prenájmov, ktoré sú hlavnou činnosťou našej firmy partystan.cz s.r.o, dokazujú, že tento parameter materiálu je pre bežné používanie nožnicového párty stanu zbytočné. U párty stanu o rozmeroch 3 x 3 metre, stojí táto vlastnosť dodatočných cca 300, - korún.

Všetky vyššie uvedené vlastnosti materiálu opláštenia nie sú zadarmo. Ak porovnám nákupnú cenu opláštenia vyrobeného zo základného polyestéru, ktorý nedisponuje ani jedným z vyššie uvedených parametrov, čo je u nás v Slovenskej republike bežný štandard - s tým najlepším, čo vývoj, technológie a trh ponúka, dostávam sa cenou o 150-200% vyššie . Dostávame sa tak na  úroveň nepredajnosti na lokálnom trhu. Je teda nutné určiť priority, ktoré vygenerujú takú cenu, ktorá je pre kupujúcich ešte akceptovateľná. Naša firma partystan.cz s.r.o. pôsobí v odbore od roku 2001. 18 rokov skúseností pochádzajúcich z oblasti prenájmov techniky, o ktorú sa čítaním môjho textu zaujímate, prinieslo neoceniteľné poznatky. Našli sme tú správnu mieru kompromisu medzi vlastnosťami opláštenia a finálne predajnou cenou. Ako jediní na trhu, pre Vás zverejňujeme všetky mechanické parametre opláštenia. Úcta k zákazníkovi znamená, že je presne informovaný o tom, čo kupuje. Verím, že aj naša konkurencia pôjde do budúcnosti rovnakou cestou, a Vy zákazníci, budete schopní reálne porovnať nožnicové párty stany, ktoré sú na trhu k dostaniu. Verím, že Vám môj text napomôže k odbornejšej orientácii v párty stanovej džungli s názvom Slovenská republika, kde prakticky neplatí žiadna regulácia a absolútne žiadne pravidlá. Takéto prostredie prirodzene láka všemožné indivíduá, ktoré nevedia o našom odbore nič. Pre nich jediným motívom je zarobiť v prostredí bez pravidiel na Vašej neinformovanosti, nevedomosti. !!! Buďte ostražití, nebuďte naivní !!!

KDE NÁS NÁJDETE

Skladový areál - Doudleby nad Orlicí

O NÁS

Provozovatel e-shopu:

partystan.cz s.r.o.

Jiráskova 359

517 42 Doudleby nad Orlicí

IČ: 25950525  DIČ: 25950525

www.partystan.cz

 

KONTAKTY
Logo
www.tentino.sk
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk
Spracovanie osobných údajov môžete ovplyvniť úpravou svojich preferencií ochrany súkromia.