Ako si vybrať párty stan

Poradíme vám, na čo si dať pozor pri výbere stanu.

Párty stany sú na miestnom trhu dostupné v rôznych kvalitách, a teda aj s rôznou odolnosťou/životnosťou. 

Stany sú k dispozícii železné, oceľové, hliníkové, nožnicové alebo rúrkové, s polyesterovým alebo PVC opláštením. 


My v spoločnosti TENTino sa zaoberáme výrobou hliníkových rýchloskladacích nožnicových stanov a nižšie vysvetľujeme rozdiely medzi našimi stanmi a lacnejšími konkurentmi.


Malé párty stany do 50 m2 nespadajú pod žiadnu normu ČSN, takže sa do krajiny dováža všelijaké ázijské haraburdie, čo má pre potenciálnych kupujúcich jedno pozitívum, a to nízku cenu.

Od podozrivo lacných párty stanov nemožno očakávať, že vydržia dlhé roky. Zvyčajne vydržia len do prvého silného poryvu vetra, prvého intenzívneho dažďa alebo sneženia. Viacerí používatelia už upustili od kúpy nekvalitných stanov a chcú kvalitu, na ktorú sa budú môcť spoľahnúť najmä v prípade extrémnejšieho počasia, ktoré v našich zemepisných šírkach hrozí každú chvíľu, a to po celý rok.

Párty stan sa skladá z troch základných častí. Sú to: konštrukcia, opláštenie a kotviace prvky alebo príslušenstvo. Začnime tým najjednoduchším. Tým, čo dokáže veľmi rýchlo zhodnotiť aj laik alebo neodborník - konštrukciou. V nasledujúcom texte uvažujeme len o kovových konštrukciách.

KONSTRUKCE BIG HEXAGON

Oceľové/železné  konštrukcie nožnicových základných stanov majú výhodu nižšej ceny v porovnaní s hliníkovými.  Nevýhodu vidím v povrchovej úprave oceľových komponentov. Oceľové konštrukcie musia byť väčšinou povrchovo upravené pozinkovaním, komaxitom alebo jednoduchým náterom. Tieto povrchové úpravy sú veľmi citlivé na predbežnú úpravu ocele /odmastenie, odstránenie korózie suroviny/. Ak sa oceľová konštrukcia pred nanesením zinku, komaxitu alebo laku dobre nepripraví, čo je na miestnom trhu s lacnými čínskymi nožnicovými stanmi takmer pravidlom, skôr či neskôr sa povrchová vrstva odlúpne a konštrukcia zhrdzavie. Je to dôsledok nekvalitnej predprípravy a následok trenia, ku ktorému dochádza pri každej manipulácii s konštrukciou /montáži alebo demontáži/. Práve odieranie povrchu a následné hrdzavenie býva najväčším problémom týchto typov stanov.


Naša spoločnosť vôbec neponúka TENTino s.r.o. oceľové konštrukcie, pretože sa nám pred rokmi neosvedčili v reálnej  činnosti - v oblasti prenájmu.


 

Hliníkové konštrukcie nožnicových párty stanov sú drahšie. Ak je hliník eloxovaný, povrchová vrstva mu dodáva oveľa väčšiu pevnosť. Takýto rýchlo skladací párty stan  sa "nezašpiní" a vyzerá dôstojne dlhé roky. Prečo? Pretože nezhrdzavie!  Na výrobu hliníkových nožnicových párty stanov sa používajú štvor - šesť a osemhranné profily. Aj tu platí fyzika - čím viac ohybov kov má, tým je pevnejší. Najnižšiu pevnosť, a teda aj cenu hliníkových konštrukcií majú štvorcové profily. Vo väčšine prípadov majú rozmery 3 x 3 cm. Zlatú strednú cestu, a teda aj rozumné obstarávacie náklady predstavujú párty stany, kde je základný profil konštrukcie šesťuholník/šesťuholník a najsilnejšie sú osemuholníkové profily. Bohužiaľ, tvar profilu nie vždy zaručuje vyššiu pevnosť, pretože v 99 % prípadov je potom konštrukcia ošizená o hrúbku hliníka. Na oko zákazníka vyzerá stan robustnejšie, ale má oveľa menšiu odolnosť.


V prípade hliníkových nožnicových párty stanov vnímajte pevnosť stenového profilu veľmi pozorne. Na prvý pohľad masívna konštrukcia môže byť veľmi chatrná, ak pevnosť steny materiálu nie je dostatočná;


věšák 3x3

Kvalitné nožnicové párty stany  sú celokovové. To znamená žiadne plastové spojovacie komponenty. Načo sú nám tie najpevnejšie profily, keď tie najcitlivejšie, najviac namáhané - všetky spoje a pätky - sú nekovové - plastové. Dovolím si tvrdiť, že sú úplne zbytočné. Všetky plasty veľmi rýchlo strácajú svoju pevnosť v prípade slnečného žiarenia /UV žiarenia/ a inak pri pravidelnom alebo dlhodobom vystavení nízkym teplotám pod bodom mrazu.

Lepšou voľbou pre nekovové konštrukčné prvky sú tvrdené kaučukové diely, ktoré sú pružnejšie ako lacný plast, a preto majú dlhšiu životnosť. Plastové spoje robia konštrukciu stanu veľmi lacnou, znižujú jej odolnosť a životnosť. Nenechajte sa oklamať masívnosťou konštrukcie, zamerajte sa aj na jej spoje a pätky. Ak nie sú kovové, potom kupujete Mercedes s motorom Trabant. V prípade, že nožnicový párty stan neobsahuje plastové komponenty, môžeme ho nazvať "celohliníkový" alebo "celokovový". A práve takýto  stan je predurčený na dlhšiu životnosť, odolnosť a spoľahlivosť.

koláž CELOHLINÍKOVÁ KONSTRUKCE TENTINO BIG HEXAGON

Ďalšou veľmi dôležitou konštrukčnou súčasťou nožnicového párty stanu sú nohy. Ak sú pätky plastové, malé v pôdoryse a s úzkymi kotviacimi otvormi, môžete si byť stopercentne istí, že váš párty stan odletí pri prvom silnejšom poryve vetra.Ideálne pätky sú vyrobené z pozinkovanej ocele, dostatočne veľké v pôdoryse a s väčším priemerom kotviacich otvorov. Ak je v podnoži viac kotviacich otvorov, tým lepšie. K pätkám sa vrátim na samom konci textu.

Na miestach, kde nie je možné ukotviť, musíte párty stan zaťažiť. Záťaže sa vkladajú do nohy stanu, práve na vyššie popísanú nohu. Ak je noha malá, zaťaženie je nedostatočné. Ak stan staviate na mäkkom povrchu, kde je možné ukotvenie, potom použijete kotviace hroty, ktoré zatĺkate cez otvory v podnoži do zeme. Ak sú kotviace hroty tenké, hladké, krátke, ich schopnosť udržať párty stan na zemi vo veternom počasí je minimálna.

ROXORYsand bagTENTINO OCEL ZÁVAŽÍ 15 KG 200px

Ak kupujete nožnicový párty stan, venujte veľkú pozornosť parametrom nôh a dodávaným kotviacim hrotom a závažiam. Najlepší párty stan môže odletieť, ak nie je dobre ukotvený alebo zaťažený. Ak ste si kúpili lacnejší párty stan s plastovými spojmi a tenkými konštrukčnými časťami, poškodenie môže byť fatálne. Pri drahších celokovových párty stanoch bez plastových súčastí sú škody zvyčajne oveľa menšie a konštrukcie sa dajú opraviť za veľmi rozumné ceny.

Ak ste si všetko o stavbách pozorne prečítali, ste dostatočne odborne informovaní o tom, na čo sa pri kúpe zamerať, aby ste nikomu nenaleteli;

VYBERTE SI Z NAŠICH PRODUKTOVÝCH RADOV:

SMALL HEXAGON - spoľahlivý ekonomický rad nožnicových stanov porovnateľný s konkurenciou

BIG HEXAGON - zlatá stredná cesta, najpredávanejší všestranný rad

BIG HEXAGON EXTREME - pre najnáročnejších zákazníkov

BIG HEXAGON PVC EXTREME - pre najnáročnejších zákazníkov v extrémnych podmienkach

GABLED - nová séria stanov s parametrami BIG HEXAGON, ale so SEDACOU STRECHOU

Dodávame 5 produktových radov veľmi pevných konštrukcií vhodných pre najnáročnejších zákazníkov.

Ich rozdiely sú jasne viditeľné v nasledujúcej tabuľke.

paramtery

 

OPLÁŠTENIE NOŽNICOVÉHO PÁRTY STANU

Opláštenie spoločenského stanu je oveľa zložitejšia záležitosť. Cieľom nasledujúceho textu nie je pripraviť každého z vás na skúšku z textu, ale zrozumiteľným spôsobom poskytnúť aspoň základný prehľad o rizikách nesprávneho výberu. Koniec koncov, ide o vaše peniaze. Na prvý pohľad vidíte silu materiálu. Môžete odhadnúť a zhodnotiť jeho gramatiku. Vašej pozornosti by nemala uniknúť kvalita šitia, veľkosť a kvalita zipsov + suchých zipsov,  ich priľnavosť. Ak predávajúci stan aj postaví, vidíte strih plachiet - či je všetko vypnuté a či všetko perfektne sedí. Nevidíte však do vnútra chemického zloženia materiálu, pretože nie ste jasnovidec. Práve tu sa nachádza najväčšia riziková oblasť. Chemické zloženie polyesterovej tkaniny /syntetických polymérov/, ktorá sa používa na výrobu plášťa rýchloskladacieho párty stanu vo všeobecnosti priamo určuje, ako dlho párty stan vydrží. Každá polyesterová tkanina má rôzne špecifikácie. Predajcovia však zvyčajne uvádzajú len jednu - hmotnosť materiálu. Ostatné dôležité vlastnosti neuvádzajú. Sú to: UV filter EN13758, stabilizácia farieb, vlastnosť zníženej horľavosti, fungicídny faktor - protiplesňová a hydrofóbna vlastnosť, prípadne zdravotná nezávadnosť podľa platnej vyhlášky č. 84/2001 Z. z., č. 521/2005 Z. z. Profesionálni predajcovia by mali vyjadriť aj základné mechanické vlastnosti tkaniny, ktorá bola použitá na výrobu opláštenia párty stanu. Nižšie uvádzame minimálne pojmy a  vlastnosti, ktoré poctivý informovaný predajca zverejňuje a popisuje, na čo sa daná vlastnosť tkaniny používa.

Materiál obkladu: 

Prevažná väčšina predajcov ponúka polyesterovú tkaninu, ideálne s vnútornou vrstvou PVC alebo PUR, ktorá do určitej miery zvyšuje pevnosť materiálu, ale predovšetkým zlepšuje jeho hydrofóbne vlastnosti. Jednoducho povedané - vo vnútri stanu na párty vám nebude kvapkať na hlavu, pretože takto upravený materiál v prípade dažďa neprepustí vodu.

PVC, t. j. "automobilový plech", je ďalším možným materiálom na výrobu obkladov. Konkurencia ho neponúka, ale my áno. PVC je vhodné pre stany, ktoré sa používajú na dlhodobejšie inštalácie alebo pre stany používané v oblastiach so zaťažením strechy snehom - v zimných mesiacoch. PVC má menšiu priľnavosť k snehu ako polyester a náš produktový rad TENTino BIG HEXAGON PVC EXTREME BIG HEXAGON PVC EXTREME má aj väčšiu celkovú výšku. Vďaka vyššiemu vrcholu má strecha väčší sklon, voda zo stanu lepšie steká a sneh z neho lepšie steká. Stan tiež vyzerá v porovnaní s inými stanmi oveľa pôsobivejšie, je neprehliadnuteľný. Produktový rad TENTino BIG HEXAGON PVC EXTREME je vynikajúcim produktom pre všetky požičovne vybavenia na spoločenské podujatia, pretože nájomca môže lacno a rýchlo svojpomocne vyčistiť opláštenie. Na rozdiel od polyesteru, ktorý sa vo väčšine prípadov musí čistiť chemicky

Na českom trhu môžete ako materiál plášťa vidieť  aj klasický "šušták", ktorý tu radšej nebudem opisovať, pretože kúpa stanu s šuštákovým plášťom - to sú vyhodené peniaze. Vôbec nevydrží.

Gramáž obkladového materiálu:

Pre potreby výroby obloženia posteľových párty stanov existujú gramáže polyesterovej tkaniny 180,220,300,430,450 a 500 gramov/m². Vysoká gramáž tkaniny zabezpečuje vysokú kvalitu, dostatočnú mechanickú odolnosť obkladu v týchto aspektoch: tlak vodného stĺpca, odolnosť proti oderu, pevnosť osnovy/útku, pevnosť v pozdĺžnom/priečnom ťahu. Čím vyššia je gramáž, tým vyššia je pórovitosť materiálu a tým ťažšie sa materiál čistí. Vysoká gramáž obkladového materiálu je však úplne zbytočná, ak obkladový materiál nemá chemickú ochranu proti UV žiareniu. Viac informácií o UV žiarení nájdete nižšie.

Zipsy - Zipsy:

Spojenie bočných stien párty stanov  je riešené buď pomocou zipsov alebo suchých zipsov. Na prepojenie pomocou zipsov je lepšie sa pozrieť. Zipsy sa vyrábajú v rôznych veľkostiach a z rôznych materiálov. čím väčšia je veľkosť/rozmer zipsu, tým dlhšie vydrží, pretože vydrží viac cyklov. Kvalitný zips spoznáte podľa veľkej šírky spojov. Výhodnejšie sú plastové zipsy, ktoré nehrdzavejú. Kovové tu nie sú veľmi žiaduce. Kvalitu zipsov preverí každý silný vietor. Nekvalitný lacný zips môže vo veternom počasí zničiť celý, oveľa drahší, plášť.

Stuhové uzávery - suché zipsy:

Suché zipsy sa používajú na pripevnenie bočného opláštenia k streche, na pripevnenie bočných plachiet k nohám stanu párty stan a na pripevnenie strechy ku konštrukcii stanu. Záleží na šírke suchého zipsu a predovšetkým na priľnavosti a kvalite suchého zipsu prišitého k plášťu nožnicového párty stanu. Kvalitu suchého zipsu opäť preverí vietor.Čím širší a priľnavejší je suchý zips a čím lepšie je prišitý k plášťu, tým je väčšia šanca, že váš nožnicový párty stan prežije vo veternom počasí. Nekvalitný suchý zips môže v konečnom dôsledku pri silnom vetre zničiť celý párty stan. Čím vyššia je hmotnosť opláštenia, tým vyššia musí byť priľnavosť suchého zipsu. V prípade obloženia s hmotnosťou vyššou ako 300 g/m2 musí byť suchý zips prišitý k materiálu obloženia pomocou 4 liniek. Čím viac línií prešitia, tým viac sa rozloží tlak v miestach, ktoré čelia tlaku. 4 línie prešitia suchého zipsu vykazujú svoje pozitívne vlastnosti a zmysel najmä pri starších plachtách, ktoré čelili stovkám hodín slnečného žiarenia, keď vlákna tkaniny strácajú svoju viskozitu a pružnosť sa mení na krehkosť. Verte mi, že za 20 rokov vývoja a testovania stanov v našej požičovni o tom vieme veľa.

Kvalita strihu a šitia:

Špatne nastrihaný a zošitý plášť, ktorý nie je dostatočne napnutý na konštrukcii, je nielen neestetický, ale predovšetkým je zdrojom poškodenia stanu. Ak je stan ponechaný dlhší čas bez dozoru pri silnom daždi alebo<nbsp;snežení, môžu="" sa="" v="" nezapnutých="" strešných="" plachtách="" vytvoriť="" vrecká="" s="" vodou,="" pod="" ktorých="" váhou="" stan="" zrúti<="" strong="">. Aj tu má vietor svoje slovo. Všetko, čo nie je dostatočne vypnuté - natiahnuté - vietor rýchlo zničí.</nbsp;snežení,>

UV stabilizácia:

Vďaka UV stabilizácii je materiál plášťa nožnicového párty stanu pomerne drahý. Tento faktor je najdôležitejší zo všetkých vlastností materiálu opláštenia. S v prípade jeho absencie sa aj to najlepšie opláštenie rozpadne. Ak je UV stabilizácia nekvalitná alebo žiadna, plachty dlhodobo alebo pravidelne vystavené slnečnému žiareniu sa ohnú a začnú sa trhať. Čím vyššia je gramáž plachty, tým pomalšie táto fáza nastáva.Bez UV stabilizácie je pravdepodobnosť fázy krehnutia a trhania 100 %!  UV stabilizácia plachiet je na českom trhu veľmi zriedkavá! Najvyššia hmotnosť obkladu je zbytočná, ak materiál neobsahuje chemickú zložku UV stabilizácie.

Stálosť farieb na svetle:

Farebná stálosť znamená odolnosť farby materiálov voči strate farebného odtieňa alebo vyblednutiu.Čím vyšší je faktor farebnej stálosti (rozsah hodnôt 1 - 8), tým dlhšie vydrží farba a tým drahší je obkladový materiál. Najvyššiu formu farebnej stálosti predstavuje materiál s parametrom  farbenie priadze. polyesterové vlákna sú vo svojej podstate hydrofóbne, preto je v prípade farbenia priadze potrebné používať drahé disperzné farbivá, ktoré farbia každé jednotlivé vlákno, nie hotovú tkaninu, čím sa zabezpečí absolútne najlepšia farebná stálosť. Vzhľadom na to, že materiál s parametrom farbiva na priadzu je drahý, nikde som sa s tým nestretol a nikdy na miestnom trhu.  

Normy pre stálosť farieb: B02, EN ISO 105-B03, B04, EN EN 20105 - C01, EN 20105 - C02 , EN 20105 - C03, EN 20 105 - C04, EN 20105 - C05

Fungicídne vlastnosti - protiplesňové:

Fungicídna vlastnosť - t. j. protiplesňová úprava materiálu tiež výrazne predražuje nožnicový párty stan  Ak zložíte protiplesňový párty stan mokrý a necháte ho niekoľko dní nepozorovane zaparovať - plesniam sa aj tak nevyhnete. Nie vo vnútri materiálu, ale na jeho povrchu a všetky plesne nikdy neodstránite. Stačí malý mŕtvy hmyz prilepený na obkladový materiál, ktorý - ak ste laxní pri sušení obkladu - spustí plesne. Jedinou obranou proti plesni je veľmi dôkladné vysušenie obkladu pred uskladnením. Stačí nechať stan vyschnúť na slnku, vo vetre a môžete ho pokojne uskladniť. Pozor!Najväčším zdrojom vlhkosti, a teda aj plesní, sú priehľadné súčasti - okná v bočných plachtách. Okná sú zabetónované a prepúšťajú svetlo do nožnicového párty stanu. Zvyšujú vnútornú teplotu a spôsobujú odparovanie všetkého, čo je inak vo vnútri suché. Ak si kúpite párty stan s oknami, buďte pri jeho vysúšaní dvojnásobne opatrní.

Znížená horľavosť:

Pre párty stany do 49,99 m2 podlahovej plochy nie je podmienka zníženej horľavosti povinná, pozri EN 13782. Dlhoročné skúsenosti v oblasti prenájmu, ktorý je hlavnou činnosťou našej spoločnosti, hovoria, že tento materiálový parameter je NUTNÝ pre bežné používanie nožnicového párty stanu.

Všetky uvedené vlastnosti obkladových materiálov nie sú zadarmo. Ak porovnám obstarávaciu cenu obkladu zo základného polyesteru, ktorý nemá žiadny z uvedených parametrov - čo je v Českej republike bežný štandard - s tým najlepším, čo vývoj, technológie a trh ponúkajú, dostanem cenu o 300 % vyššiu.  To je už úroveň nepredajnosti na miestnom trhu. Je teda potrebné stanoviť priority, ktoré vygenerujú cenu, ktorá bude pre kupujúcich ešte prijateľná. Naša spoločnosť TENTino s.r.o. pôsobí na trhu od roku 2001. 20 rokov skúseností pochádzajúcich z oblasti prenájmu technológií, o ktoré máte záujem pri čítaní môjho textu, nám poskytlo neoceniteľné poznatky. Našli sme správnu mieru KOMPROMISU medzi vlastnosťami obloženia a konečnou predajnou cenou. Ako jediní na trhu pre vás zverejňujeme všetky mechanické parametre obkladu. Úcta k zákazníkovi znamená, že je presne informovaný o tom, čo kupuje. Verím, že v budúcnosti pôjde rovnakou cezou aj naša konkurencia a vy  zákazník budete môcť reálne porovnať nožnicové párty stany, ktoré sú na trhu k dispozícii.

Počas 4 rokov, čo je tento text verejne dostupný, som si všimol text, ktorého autorom je Ing. Pavla Haška, nášho konateľa a šéfa, že existuje jedna spoločnosť, ktorá sa nás snaží čo najviac kopírovať. Pochádza z južných Čiech. Tento text skopírovali a upravili na svojej webovej stránke a snažia sa ponúkať podobné parametre svojich výrobkov. Verte mi, nikto nedokáže skopírovať 20 rokov skúseností s testovaním prenájmu kliknutím myši. Ani oni to nerobia. Vždy budeme o krok vpred. Dôkazom toho je najdôležitejšie miesto na celom stane - spojenie nohy s nohou. Žiadne nity, žiadne skrutky ako u nich. V našich stanoch je noha neoddeliteľná od nohy. Pri našich stanoch sa vám nikdy nestane, že by dobre ukotvený stan odletel od nohy tak, že by vám zostala len noha. Ak ako výrobca nedokážete vyriešiť spojenie medzi nohou a nohou, potom sú vám všetky ostatné superlatívy v iných parametroch úplne zbytočné.

S 20 rokmi na trhu sú stany TENTINO všade vo vašom okolí. Sú ich desaťtisíce. Chceli by ste referenciu zo svojho okolia? Zavolajte nám, v našej databáze nájdeme zákazníka, ktorý si u nás zakúpil stan a nachádza sa aj vo vašej blízkosti.

Verím, že vám môj text pomôže k profesionálnejšej orientácii v džungli párty stanov zvanej Česká republika, kde neplatia prakticky žiadne predpisy a absolútne žiadne pravidlá. Takéto prostredie prirodzene priťahuje najrôznejšie indivíduá, ktoré o našom odvetví nevedia nič. Ich jediným motívom je - zarobiť v prostredí bez pravidiel na vašej neinformovanosti, neznalosti.

!!!Buďte ostražití, nebuďte naivní!!!

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz